Giriş Yap-- ya da --Kayıt Ol
Giriş
Kayıt

Buralarda Yeni Misin?

Anaconda ve Python Kurulumu - Emre Dolu
Anaconda ve Python Kurulumu
Yazı Numarası36

Herkese merhabalar, bugün bilgisayarımıza nasıl farklı sürüm python kurulacağını ve ne gibi işlemler yapabileceğimizi anlatacağım. İlk olarak benim önerim Anaconda kurmanız yönünde olacak. Anaconda, bir paket yönetimi sistemidir. İçinde Spyder, RStudio, Jupyter gibi birçok ide barındırır. Anaconda'yı indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. Daha sonra yapacağımız işlem Spyder'ı kurmak olacak. Spyder, bir Python idesi. NumPy, SciPy, Matplotlib, Pandas, IPython, SymPy ve Cython gibi birçok paketi de birleştirir. Makine öğrenmesi için tercih edilen idelerden birisidir. Anaconda içinden spyder'ı indirebilirsiniz. Spyder, base sürüm olarak Python'un son sürümünü kullanıyor. Eğer başka Python sürümleri kullanmak isterseniz(3.6, 2.7 vs) bunu Anaconda Prompt'dan(Anaconda'nın Komut Satırı) yapabilirsiniz. Komut satırını açtıktan sonra:

conda create -n py36 python=3.6

Bunu komutu girdikten sonra Anaconda sürümü yükleyecektir. Sürüm yüklendikten sonra Anaconda ana ekranında yukarıdan sürüm seçebilirsiniz. Yeni sürümü seçtikten sonra Spyder'ı çalıştırın. (Spyder'ın yeni sürümde tekrar yüklenmesi gerekebilir.) Yeni Python sürümüne pip install komutu ile kütüphane yüklemek isterseniz yapacağınız şey ise çok basit. Yine Anaconda Prompt'a girin ve ardından:

conda activate py36

Bu komuttan sonra komut satırında artık 3.6 sürümü üstünde işlem yapabilirsiniz. (Yeni sürümlerde bazı kütüphaneler tam olarak çalışmadığı için eski sürümler kullanılabiliyor.) Paket yüklemek için pip install ve conda install komutlarını kullanabilirsiniz. Daha çok bilgiye Anaconda'nın giriş kısmındaki Learning'den öğrenebilirsiniz. 

Yorum Bırakın

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.

Yazı Videosu Yok

Benzer Yazılar

Bülten için Kaydol!

İletişim Bilgileri
  • Çankaya/Ankara
  • info@emredolu.com