Giriş Yap-- ya da --Kayıt Ol
Giriş
Kayıt

Buralarda Yeni Misin?

Bilgisayarınızı Hızlandırmanızın Yolları - Emre Dolu
Bilgisayarınızı Hızlandırmanızın Yolları
Yazı Numarası25

Bugün sizlerle bilgisayarımızı hızlandırmanın yollarını bakacağız. Eğer çok yavaş bir bilgisayarınız varsa ve bundan şikayet ediyorsanız doğru yerdesiniz.
 
İlk olarak bakacağımız yer depolama alanındaki boşluk Windows çalışırken diskinizde yer işgal eder o yüzden de diskimizde en az 30GB boş yer olması gerekiyor. Diskinizde çok az boş yeriniz kaldıysa ilk olarak gereksiz ve kullanmadığınız programları kaldırın. Daha sonra arama kısmına Disk Temizleme yazarak Windows'un kendi özelliğinden faydalanabilirsiniz. Böylelikle gereksiz çöp dosyalardan kurtulacaksınız.
 
İkinci olarak özellikle bilgisayar açılırken çok yavaş diyorsanız muhtemelen gereksiz programlar açılışta çalışıyordur. Bunu engellemek için görev yöneticisinden başlangıç kısmını açın ve işinize yaramayan programları başlangıçta açılmasından kaldırın.
 
Üçüncü olarak bakacağımız şey ise özellikle laptop kullanıcıları için olacak. Önerim pil seçeneklerinden performansı yüksek performans yaparsanız hızınızda bir artış göreceksiniz.
 
Dördüncü olarak ise sürücülerinizi güncel tutmaya özen gösterin özellikle oyunlarda fps değerlerim düşük diyorsanız oyun esnasında arkada gereksiz çalışan programları kapatın ve ekran kartı sürücünüzü güncel tuttuğunuzdan emin olun.
 
Beşinci olarak değineceğim şey ise masaüstü. Masaüstünüzde gereksiz kalabalıktan kaçının ve arkaplanınızda sade bir resim/fotoğraf kullanmaya özen gösterin.
 
Altıncı olarak virüs taramalarınızı ve Windows güncellemelerini es geçmeyin. Ancak virüs koruyucunuz bilgisayarınızı yavaşlatıyor olabilir. Ben bilgisayarımda Windows Defender'dan başka bir virüs koruyucu kullanmıyorum. Aylık olarak Malwarebytes virüs koruyucusunu indirip geniş bir tarama yapıyorum ardından kaldırıyorum.
 
Yedinci olarak bilgisayarınızdan aşırı ısınmadan dolayı istediğiniz verimi alamıyor olabilirsiniz. Eğer laptop kullanıyorsaniz fanların ucunun açık olduğundan emin olun ve bir notebook soğutucu kullanın. Eğer masaüstü kullanıyorsanız kasanıza ek bir fan alabilirsiniz. Ek olarak macun yenilemesi yapabilirsiniz. 
 
Son olarak Xbox eklentisi! Xbox Live hizmetini hizmetlerden ya da xbox windows hesabınıza girerek kapatabilirsiniz. Özellikle oyunlarda bilgisayarın performansını düşürmesi olası.
 
Okuduğunuz için teşekkürler iyi günler!

Yorum Bırakın

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız.

Yazı Videosu Yok

Benzer Yazılar

Bülten için Kaydol!

İletişim Bilgileri
  • Çankaya/Ankara
  • info@emredolu.com